ویدئو اسناد گزارش
 
 
 
 
 
 کناره گیری جان لیمبرت
مسئول ایران در وزارت خارجهجان لیمبرت (John Limbert)، بالاترین مسئول پرونده ایران در وزارت خارجه آمریکا که وظیفه اش کمک رسانی به مذاکره و سازش با حکومت ایران بود از کار خود کناره گرفت. وی که گویا بهتر از هر کسی فوت و فن های بده بستان با ملایان را بلد بود و در این زمینه یک کتاب هم نوشته بود، ضمن قبول شکست، ابراز تاسف نمود که دوران مذاکره  و مماشات به پایان رسیده و دوره فشار و تحریم آغاز گشته است. بارابارا اسلاوین، خبرنگار معروف آمریکائی که با جان لیمبرت مصاحبه کرده است، با تاسف میگوید که ازاین پس، سیاست آمریکا در مقابله با ایران را کسانی مثل دنیس راس (Dennis Ross ) و گری سیمور (Gary Samore ) هدایت میکنند. این دو نفر که از طرفداران جدی فشار و تحریم روز افزون بر رژیم ایرانند، از مشاوران نزدیک اوباما در کاخ سفید میباشند.

جالب اینجاست که اوباما در آغاز ریاست جمهوری خود تصمیم داشت تا دنیس راس را بعنوان مسئول پرونده ایران منصوب کند اما لابی طرفدار مماشات با کارزار گسترده ایکه در مخالفت با وی براه انداخت، از اینکار جلوگیری نمود و موفق شد جان لیمبرت را بجای وی به وزارت خارجه بفرستد. سپردن پرونده ایران به جان لیمبرت نشان میداد که در آنزمان، لابی مماشات دست بالا را داشت و توانست جلوی دنیس راس را بگیرد. اکنون و تنها پس از یکسال، صحنه کاملا وارنه شده و خط تحریم و فشار جای مماشات و مذاکره را گرفته است. (برای آشنائی با لابی طرفدار مماشات به این لینک مراجعه کنید)

نکته دیگری که باید مد نظر قرار داد، راه های پیشنهادی گری سیمور و دنیس راس میباشد. این دو را میتوان از مهمترین کارشناسان سیاسی آمریکا دانست که بخاطر نزدیکی به اوباما از نفوذ قابل توجهی برخوردارند و پیش بینی های آنان در مورد مذاکرات بی ثمر با ایران نیز درست درآمده است. گری سیمور که هم اکنون از مشاوران نزدیک اوباما در کاخ سفید است قبلا رئیس بخش مطالعات شورای روابط خارجی بود. وی از بزرگترین کارشناس مسائل عدم گسترش سلاحهای هسته ای است و به وی لقب تزار در کاخ سفید را داده اند. دنیس راس نیز قبل از ورود به کاخ سفید با چند گروه کاری و سازمان سیاسی همکاری میکرد و از نفوذ فوق العاده ای برخوردار بود.

گری سیمور معتقد است که رژیم ایران تنها و تنها موقعی حاضر به سازش بر سر برنامه اتمی اش میشود که بطور جدی احساس کند که خطر سقوط در دو قدمی اش قرار دارد و آمریکا و غرب مصممانه برای ساقط کردنش وارد عمل شده اند. وی بر این باور است که آمریکا باید گزینه نظامی را روی میز قرار دهد و تنها زمانیکه حکومت ایران جدی بودن آمریکا برای برخورد نظامی را مشاهده نماید، آنگاه گزینه سازش و عقب نشینی را مورد بررسی قرار میدهد. وی معتقد است که بخش مهمی از حاکمیت در جمهوری اسلامی قادر به ایجاد رابطه درست با آمریکا نیست زیرا چنین رابطه ای هم چون جام زهر، موجودیت آنرا بخطر میاندازد.

دنیس راس که به اعتقاد مخالفانش، رابطه بسیار نزدیکی با اسرائیل دارد، معتقد به افزایش جدی تحریم ها با حفظ گزینه نظامی است. وی میگوید که آمریکا و متحدان وی باید با تحریم کامل نفت و گاز ایران، رژیم را آرام آرام فلج کنند زیرا در یک چشم انداز 5 تا 10 ساله، اگر هیچ سرمایه گذاری جدی در صنعت نفت ایران انجام نشود، صادرات نفت و گاز و درآمد ناشی از  آن به صفر میرسد و حکومت ایران بطور کامل در هم خواهد شکست.

برای مطالعه نظرات دنیس راس و گری سیمور در مورد ایران به این دو گزارش که در مورد راه حل های پیشنهادی برای رئیس جمهور نوشته شده بود نگاه کنید:

در مورد دنیس راس: گزارش اول

در مورد گری سیمور: گزارش دوم


منبع: ایرانیان لابی


   

برای ارسال این مطلب به فیس‌بوک‌تان، روی لوگوی زیر کلیک کنید:نسخه‌ی چاپی  
ارسال مقاله به دوستاندیگرنوشته‌های
   در آرشیو سایت   ایرانیان لابی:شکست نایاک: نگاهی به پروسه دادگاه و حکم قاضی حسن داعی 

صلح طلبی با چاشنی نفت خام حسن داعی 

از قاچاق هواپیما تا نفوذ سیاسی در آمریکا حسن داعی 

گفتگوهای پنهان بین آمریکا و جمهوری اسلامی  

رشد و نمو بنیادگرائی اسلامی در ایران و در منطقه  

از اسرائیل تا عزرائیل  

بنیاد گرائی اسلامی و یهود ستیزی حسن داعی 

تحول یهود ستیزی در ایران   

همایش تهران و تلاش برای بازسازی لابی ضد جنگ حسن داعی 

رابطه حکومت ايران با جنبش ضد جنگ در آمريکا (بخش سوم) حسن داعی 

جلسه دیدار صلح طلبان آمریکائی با احمدی نژاد سپتامبر 2008 نیویورک  

رابطه حکومت ايران با جنبش ضد جنگ در آمريکا (بخش دوم) حسن داعی 

رابطه حکومت ایران با جنبش ضد جنگ در آمریکا (بخش نخست) حسن داعی 

پایه‌های مالی-سیاسی لابی رژیم ایران در آمریکا (بخش سوم) حسن داعی 

پایه‌های مالی-سیاسی لابی رژیم ایران(بخش دوم) حسن داعی 

پایه های مالی-سیاسی لابی رژیم ایران(بخش اول) حسن داعی 

ماجرای «معامله بزرگ» و گزارش اخیر اطلاعاتی آمریکا حسن داعی 

 

Iranian lobby 2005  ©
hassan.dai@yahoo.com