ویدئو اسناد گزارش
 
 
 
 
 
 بمب اتم ملایان و خمیر دندان آمریکائی من

حسن داعی

هفته گذشته آژانس بین المللی انرژی هسته ای در گزارشی جدید، نگرانی عمیق خود از فعالیت های هسته ای رژیم ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای را ابراز نمود. بر اساس این گزارش، اطلاعات و شواهد متعدد و معتبری که از دولت های عضو به آژانس رسیده، بطور هماهنگ بر فعالیت های نظامی - هسته ای ایران دلالت میکند.

این خبر که چند روز پیش در صدر اخبار رسانه های بین المللی قرار گرفت، در وبسایت ها و رسانه های فارسی زبان بعنوان موضوعی ساده و معمولی و مانند یک خبر غیر مهم منتشر گردید. بندرت میتوان مقاله و تفسیری در رسانه های فارسی یافت که به دفاع یا نقد این گزارش یا برنامه هسته ای جمهوری اسلامی برخاسته باشد. آیا میتوان نتیجه گرفت که جامعه سیاسی ایرانی نسبت به این برنامه و تحولات مربوط به آن حساسیتی ندارند و برایشان مهم نیست؟

تا آنجا که به جمهوری اسلامی مربوط میشود، برنامه هسته ای، مهمترین و حیاتی ترین پروژه ایست که در بیست و پنج سال گذشته برایش انرژی و پول و سرمایه صرف شده است. در حالیکه کل اقتصاد کشور ویران شده، رژیم ایران با ادامه این برنامه و صرف میلیاردها دلار، با تحریم هائی روبرو گشته است که زیربنای اقتصاد و تمامی سرمایه های کشور که به نسل های آینده تعلق دارد را در خطر انداخته است که یک قلم آن ذخیره های نفت و گاز کشور است.

بنابراین میتوان نتیجه گرفت که پرداخت چنین بهای سنگینی از طرف رژیم ایران خود به تنهائی اهمیت این برنامه برای حفظ و بقای حکومت را نشان میدهد. برای جامعه بین المللی نیز این موضوع بسیار مهم است زیرا باعث ناامنی در منطقه میشود و صلح و ثبات سیاسی و اقتصادی در این منطقه و ماوراء آنرا به مخاطره میاندازد. چشم پوشی از سرمایه گذاریهای کلان در صنعت نفت ایران، نشانی از نگرانی عمیق غرب نسبت به این برنامه میباشد.

پس چرا این برنامه که تا این میزان برای رژیم ایران و جامعه بین المللی مهم است با بی تفاوتی جامعه سیاسی ایرانیان روبرو میشود؟

اگرچه میتوان دلائل زیادی برای این امر برشمرد اما بنطر میرسد که یکی از مهمترین آنها، کنترل رسانه های مهم فارسی زبان در خارج از کشور، بخصوص رسانه های مهم غربی مثل تلویزیون ها و رادیوهای دولتی، در دست اصلاح طلبانی است که به نوعی با رژیم ایران نزدیکی دارند و خودشان را به آن وابسته میدانند و یا خواهان بقای آن هستند از اینرو، در مسئله هسته ای، خط قرمز های ترسیم شده توسط نظام جمهوری اسلامی را به دقت رعایت میکنند.

بهمان ترتیب که در داخل ایران بحث بر سر برنامه هسته ای ممنوع گشته است، در خارج از کشور نیز رسانه های فارسی اشتیاقی به ورود به این بحث که باعث رنجش حکومت میشود ندارند. بخش دیگری از آنان نیز از گناه را به گردن آمریکا و غرب میاندازند زیرا به اعتقاد آنان، بصورتی قلدرمآبانه به رژیم ایران زور میگویند.

نمونه جالبی از این وضعیت را میتوان در مقاله اخیری مشاهده کرد که سایت Tehran Bureau به چاپ رسانده است. این وبسایت که با بودجه دولت آمریکا و توسط عده ای از طرفداران سیاست مماشات با رژیم ایران اداره میشود، در این مقاله که گویا توسط خبرنگارش از تهران ارسال شده، گریبان آمریکا را گرفته و میگوید که با تحریم های اقتصادی، دیگر نمی توان خمیر دندان آمریکائی و اروپائی در تهران یافت. این نویسنده میگوید که باعث و بانی کمبود خمیر دندان، دولت آمریکاست که بخاطر "دعوائی" که با ایران بر سر برنامه هسته ای دارد به سلامتی مردم لطمه میزند.

نویسنده مزبور که نیازی به بحث در مورد برنامه هسته ای رژیم نیافته است و خشم و عصبانیت خویش از آمریکا را بروز میدهد، احتمالا از اخبار اقتصادی ایران آگاه نیست وگرنه میدانست که مافیای سپاه پاسدران و برادران قاچاقچی اگر برایشان صرف کند، از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را وارد کشور میکنند.

سایت "دیپلماسی ایرانی" که توسط دیپلمات های سابق رژیم ایران اداره میشود اخیرا مقاله ای نوشت که جواب این نویسنده بی خمیر دندان است. در این مقاله، دیپلمات سابق از دولت ایران انتقاد میکند که چرا بجای پیشرفت در ساختن موشک قاره پیما و زیر دریائی و دیگر اقلام نظامی، کمی هم بفکر ملت نیست و نیازهای اولیه مردم را پاسخ نمیگوید.

خبرنگار ضد آمریکائی سایت Tehran Bureau نیز بجای دشنام به جامعه بین المللی آنهم از راه دور، بهتر است در همان تهران گریبان رژیم ایران را بگیرد. اما در اینصورت شاید شغل شریف خود در سایت مزبور را از دست بدهد.


منبع: ایرانیان لابی


   

برای ارسال این مطلب به فیس‌بوک‌تان، روی لوگوی زیر کلیک کنید:شکست نایاک: نگاهی به پروسه دادگاه و حکم قاضی حسن داعی 

صلح طلبی با چاشنی نفت خام حسن داعی 

از قاچاق هواپیما تا نفوذ سیاسی در آمریکا حسن داعی 

گفتگوهای پنهان بین آمریکا و جمهوری اسلامی  

رشد و نمو بنیادگرائی اسلامی در ایران و در منطقه  

از اسرائیل تا عزرائیل  

بنیاد گرائی اسلامی و یهود ستیزی حسن داعی 

تحول یهود ستیزی در ایران   

همایش تهران و تلاش برای بازسازی لابی ضد جنگ حسن داعی 

رابطه حکومت ايران با جنبش ضد جنگ در آمريکا (بخش سوم) حسن داعی 

جلسه دیدار صلح طلبان آمریکائی با احمدی نژاد سپتامبر 2008 نیویورک  

رابطه حکومت ايران با جنبش ضد جنگ در آمريکا (بخش دوم) حسن داعی 

رابطه حکومت ایران با جنبش ضد جنگ در آمریکا (بخش نخست) حسن داعی 

پایه‌های مالی-سیاسی لابی رژیم ایران در آمریکا (بخش سوم) حسن داعی 

پایه‌های مالی-سیاسی لابی رژیم ایران(بخش دوم) حسن داعی 

پایه های مالی-سیاسی لابی رژیم ایران(بخش اول) حسن داعی 

ماجرای «معامله بزرگ» و گزارش اخیر اطلاعاتی آمریکا حسن داعی 

 

Iranian lobby 2005  ©
hassan.dai@yahoo.com