ویدئو اسناد گزارش
 
 
 
 
 
 آمریکا خواهان سازش اپوزیسیون سوریه با بشار اسد است

حسن داعی

سه شنبه این هفته، جان کری وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه مطبوعاتی مشترکی که در کنار وزیر خارجه نروژ داشت، بطور روشن و آشکار، سیاست دولت اوباما در مورد تحولات سوریه را  تشریح کرد و از اپوزیسیون سوریه خواست تا با بشار اسد گفتگو کند و ضمن همکاری با دولت سوریه، مشترکا برای تشکیل یک دولت گذار تصمیم گیری کنند. به گفته جان کری، راه حل مناسب برای جلوگیری از خونریزی در این کشور و پیداکردن راه خروج از این بن بست، جلب رضایت بشار اسد میباشد.

اظهارات جان کری، آخرین نمونه از تلاشهای دولت اوباما بمنظور قانع کردن اپوزیسیون سوریه درجهت سازش با بشار اسد است. مواضع بیان شده توسط کری نشان میدهد که آمریکا و روسیه در مورد تحولات سوریه به توافق رسیده اند و آمریکا علیرغم شعارهای تبلیغی گذشته یا اظهارات متناقضی که قبلا ابراز میداشت، از سناریوی سرنگونی نظامی بشار اسد توسط ارتش آزادیبخش حمایت نمی کند.

معز الخطیب رئیس "ائتلاف ملی سوریه" که همان شورای اپوزیسیون است، از خط آمریکا پیروی میکند و خواهان گفتگو با بشار اسد است اما مصطفی صباغ دبیر کل ائتلاف اپوزیسیون مخالف جدی هرگونه گفتگو با بشار اسد میباشد.

بدنبال سفر جان کری به خاورمیانه و تلاشهای وی برای قانع کردن اپوزیسیون سوریه در جهت گفتگو با بشار اسد، اختلافات داخلی در میان اپوزیسیون بالا گرفته است و معز الخطیب و هوادارنش از یکطرف و مصطفی صباغ و گروههای هوادار وی که اکثریت اپوزیسیون را تشکیل میدهند از طرف دیگر، حملات لفظی علیه یکدیگر را افزایش داده و در آینده نزدیک شاهد شکاف جدی تری در ائتلاف اپوزیسیون خواهیم بود.

حمایت آمریکا از راه حل پیشنهادی روسیه و دادن امتیاز به بشار اسد، یک پیروزی بزرگ برای رژیم ایران، متحدان عراقی اش و همچنین حزب الله لبنان است که طی دو سال گذشته، با ارسال پاسدار و مزدور به سوریه و با حمایت های مالی و نظامی گسترده، بیش از هفتاد هزار نفر از مردم سوریه را کشته اند تا از درهم شکسته شدن استراتژی منطقه ای رژیم جلوگیری کنند.

این سیاست آمریکا، ضمنا خبر ناخوشایندی برای مردم ایران نیز هست که سقوط بشار اسد و تضعیف حزب الله لبنان را گامی در جهت سقوط سریع تر نظام ولایت فقیه در ایران میدانند.

صدالبته که تمایل آمریکا به سازش با بشار اسد و حفظ این رژیم جنایتکار به معنای محقق شدن این سناریو نیست. در دو سال گذشته، مردم سوریه و گروههای اپوزیسیون، با دهها هزار کشته و صدها هزار زخمی و آواره و علیرغم خودداری جامعه بین المللی برای حمایت جدی از مردم سوریه، ایجاد منطقه پرواز ممنوع و تجهیز اپوزیسیون به سلاح سنگین، به مقاومت خود ادامه داده اند و زیر بار فشار آمریکا برای سازش با بشار اسد نرفته اند.

در حالیکه پاسداران رژیم ایران فوج فوج به سوریه سرازیر میشوند و جامعه بین المللی با بی تفاوتی به کشتار مردم این کشور توسط جنایتکاران وابسته به رژیم ایران نشسته است، دولت آمریکا از اپوزیسیون این کشور میخواهد تا با قاتل مردم سوریه سازش کند.

البته نباید از یاد برد که دولت آمریکا کماکان به حمایت های "غذائی" از اپوزیسیون ادامه میدهد و اخیرا 200 هزار بسته غذای آماده که با گوشت حلال تهیه شده را در اختیار ارتش آزادیبخش سوریه قرار داده است. بدین ترتیب، دوستان ضد امپریالیست وطنی میتوانند مثل گذشته فریاد بکشند که آمریکا درحال دخالت در سوریه و پیاده کردن مدل لیبی در آنجاست.


منبع: ایرانیان لابی


   

برای ارسال این مطلب به فیس‌بوک‌تان، روی لوگوی زیر کلیک کنید:شکست نایاک: نگاهی به پروسه دادگاه و حکم قاضی حسن داعی 

صلح طلبی با چاشنی نفت خام حسن داعی 

از قاچاق هواپیما تا نفوذ سیاسی در آمریکا حسن داعی 

گفتگوهای پنهان بین آمریکا و جمهوری اسلامی  

رشد و نمو بنیادگرائی اسلامی در ایران و در منطقه  

از اسرائیل تا عزرائیل  

بنیاد گرائی اسلامی و یهود ستیزی حسن داعی 

تحول یهود ستیزی در ایران   

همایش تهران و تلاش برای بازسازی لابی ضد جنگ حسن داعی 

رابطه حکومت ايران با جنبش ضد جنگ در آمريکا (بخش سوم) حسن داعی 

جلسه دیدار صلح طلبان آمریکائی با احمدی نژاد سپتامبر 2008 نیویورک  

رابطه حکومت ايران با جنبش ضد جنگ در آمريکا (بخش دوم) حسن داعی 

رابطه حکومت ایران با جنبش ضد جنگ در آمریکا (بخش نخست) حسن داعی 

پایه‌های مالی-سیاسی لابی رژیم ایران در آمریکا (بخش سوم) حسن داعی 

پایه‌های مالی-سیاسی لابی رژیم ایران(بخش دوم) حسن داعی 

پایه های مالی-سیاسی لابی رژیم ایران(بخش اول) حسن داعی 

ماجرای «معامله بزرگ» و گزارش اخیر اطلاعاتی آمریکا حسن داعی 

 

Iranian lobby 2005  ©
hassan.dai@yahoo.com