ویدئو اسناد گزارش
 
 
 
 
 
 اسناد داخلی نایاک، سری دوم
2001 و 2002

حسن داعی

ورود تریتا پارسی به آمریکا و همکاری با هوشنگ امیر احمدی

تلاش برای راه اندازی یک لابی جدید

تأسیس "شورای ملی آمریکائیان ایرانی تبار" نایاک

همکاری با دو لابیست واشنگتن، روی کافی و دی استفانو

پارسی هدف اصلی لابی خود را بازگو میکند

November 24 2001


2001: استخدام تریتا پارسی توسط امیر احمدی و مهاجرت وی از سوئد به آمریکا

سند: Document: AIC board re TP

November 24 2001

هوشنگ امیر احمدی به اعضای هیئت مدیره شورای امریکائی ایرانی اطلاع میدهد که تریتا پارسی بعنوان مدیر این شورا استخدام شده و توانسته ویزای اقامت و اجازه کار در آمریکا را دریافت کند و از ماه آینده یعنی ژانویه 2001 کار خودش را شروع میکند.


2001: تریتا پارسی در صدد راه اندازی یک لابی جدید برای برداشتن تحریم ها از روی جمهوری اسلامی است.

در حالیکه وی همزمان مدیر شورای امیر احمدی است و رئیس گروه لابی کوچک "ایرانیان برای همکاری بین المللی" است، تریتا پارسی زمینه های راه اندازی یک سازمان لابی گسترده تری را تدارک می بیند. در این سند، وی یک کنفرانس تلفنی با سه نفر دیگر برگزار کرده است.

Document: Conference Call June 18

“Conference Call June 18, 2000

"این سه نفر معتقدند که باید در مرحله اول روی برداشتن تحریم ها از روی سازمان های غیر دولتی فعالیت کرد. اما تریتا پارسی مخالفت میکند و دلائل خودش را چنین بیان میکند:

ممکن است آمریکا موافقت کند و اجازه ارتباط بین سازمان های غیر دولتی ایران و آمریکا را بدهد. در اینصورت این حرکت را بعنوان یک ژست حسن نیت معرفی خواهد کرد و منتظر میماند که ایران نیز در مقابل یک حرکت مثبتی انجام دهد. و چون احتمال این هست که ایران کاری انجام ندهد، در اینصورت اقدام بعدی یعنی برداشتن تحریم های اقتصادی از دستور کار خارج میشود.

مشکل دوم اینجاست که اگر ما روی برداشتن تحریم از روی سازمانهای غیر دولتی فعالیت کنیم، در اینصورت متحدان خودمان در کنگره را از دست خواهیم داد زیرا این متحدان دغدغه اصلی شان تحریم های اقتصادی است و نه رابطه بین سازمان های غیر دولتی.

در این کنفرانس تلفنی همچنین در مورد غیر قانونی بودن لابی در یک سازمان غیر انتفاغی بحث میشود و تریتا پارسی پیشنهاد میکند که چه بسا بهتر باشد که یک سازمان مستقل در کنار سازمان اصلی درست کرد و کار لابی را سازمان دومی انجام دهد.

در مورد پیدا کردن راه قانونی، قرار شد که تریتا پارسی با دوستان خود در کنگره مشورت کند."


نوامبر 2001، اولین جلسه هیئت مدیره نایاک

سند: صورتجلسه هیئت مدیره نایاک، 5 نوامبر 2001

Dcocument: Minutes, 20011105

بخشی از سند:

"تنظیم صورتجلسه توسط بابک طالبی

شرکت کنندگان: تریتا پارسی، بنفشه، گیب، فرزین، آلکس پاتیکو و سیلک

پایه چهارم: ربط کار نایاک به مسئله ایران؟

بحث به این نتیجه رسید که استراتژی عاقلانه این است که در این موقعیت زمانی در باره آن کاری انجام شود. اکثریت شرکت کنندگان معتقد بودند که در درازمدت باید تمرکز را به این سمت سوق داد اما اگر در حال حاضر این موضوع را در منتشور نایاک قرار دهیم باعث دور شدن خیلی ها خواهد شد مگر آنکه خیلی زیرکانه بیان شود."


2002: داریوش بقائی، وکیل مقیم کالیفرنیا از سفر چند روزه خود از ایران بازمیگردد و با باب نی در باره راه اندازی یک لابی بمنظور برداشتن تحریم ها از روی ایران رایزنی میکند.

سند عمومی: نامه روی کافی، لابیست معروف واشنگتن به روزنامه دالاس مورنینگ نیوز

http://frontburner.dmagazine.com/archives/013069.html

« در اواسط سال 2002 یکی از همکلاسی های سابق من که یک ایرانی بنام "داریوش بقائی" است (وکیل ساکن بورلی هیلز) برای دیدار خانوادگی به ایران رفت. وی قبل از انقلاب به آمریکا آمده و تاکنون به کشورش بازنگشته بود. وی پس ار بازگشت از ایران به من تلفن زد و تعریف کرد که چگونه اقتصاد ایران رونق گرفته و آمریکا دارد فرصت ها را از دست میدهد. وی هنچنین گفت که ملایان با بهانه کردن تحریم های آمریکا علیه ایران برای رفتار خود یک توجیه پیدا کرده اند و بهترین کمک به مردم ایران برداشتن تحریم ها و بهبود روابط دو کشور است. من او را نزد باب نی بردم و ملاقات ایندو که قرار بود یکربع باشد یکساعت و نیم طول کشید که بیشتر به فارسی بود و آنان از احساسات عمیق در مورد آرزوهای خود برای مردم ایران باهم صحبت کردند. نتیجه آن شد که من، دی استفانو، بقائی و تریتا پارسی که یک ایرانی-آمریکائی است تصمیم گرفتیم که یک کمیته فعالیت سیاسی با عضویت ایرانی-آمریکائیان راه بیندازیم که بتوانیم استراتژی خودمان که عادی سازی روابط بین ایران و آمریکا بود را دنبال کنیم. ما چهارنفر با هم 9 ماه تمام فعالیت کردیم تا این تشکل را راه اندازی کنیم.»


2002: نامه خصوصی تریتا پارسی به روی کافی و توضیح در مورد اهداف لابی مورد نظر تریتا پارسی

Document: “Towards the creation of an Iranian-American lobby”10.4.2002

ترجمه بخش هائی از سند

در این نامه، تریتا پارسی پروژه خودش برای ایجاد یک سازمان موازی ولی متحد با نایاک را به روی کافی توضیح میدهد. هدف پارسی این بود که نایاک فعالیت خودش را روی جذب ایرانیان و سازماندهی آنان متمرکز کند و سازمان دومی که با روی کافی درست میکنند، این افراد را برای لابی به خدمت بگیرد. بدین ترتیب مشکل قانونی لابی کردن نیز از بین میرود و کسی برای نایاک مشکل ایجاد نمی کند.

در این نامه تریتا پارسی اهداف لابی خودش را به روشن ترین شکل توضیح میدهد. اهدافی که کوچکترین اشاره ای نیز به منافع ایرانیان مقیم آمریکا نمی کند و تنها هدف خود را برداشتن تحریم ها از روی جمهوری اسلامی و باز شدن دربهای تجارت میداند.

تریتا پارسی در نامه خود به روی کافی روی سه نکته تأکید میکند:

هدف لابی برداشتن تحریم هاست ولی در آغاز بایستی روی سوژه هائی مثل ویزا و تبعیض علیه ایرانیان کار کرد تا در میان جامعه ایرانیان اعتبار کسب کنیم.

دوم: اگرچه کسانی از این لابی فایده می برند که خواهان تجارت و بده بستان با ایرانند ولی بایستی به این لابی یک چهره انسانی بدهیم تا بتوانیم در میان ایرانیان جا باز کنیم.

سوم اینکه چه کسانی به ما پول میدهند؟ همان کسانی که خواهان معامله و بده بستان با ایران هستند و باید بیشتر سراغ تاجران ایرانی رفت.

ترجمه بخش هائی از سند: (به سوی راه اندازی یک لابی ایرانی – آمریکائی)

برای جلب اعتماد ایرانیان، هدف نهائی خودمان را فعلا مطرح نکنیم

اگرچه وظیفه اصلی این لابی باید بهبود رابطه ایران و آمریکا و برداشتن تحریم ها باشد اما در مرحله اول بایستی روی موضوعاتی کار کرد که حساست کمتری ایجاد میکند مثل مشکل ویزا یا تبعیض علیه ایرانیان.

اگر در آغاز کار روی اینگونه موضوعاتی که بحث انگیز نیست متمرکز شویم، اینکار باعث کسب اعتبار لابی ما در میان جامعه ایرانیان می شود.

به لابی خود چهره ای انساندوستانه بدهیم

برای رفع نیاز های مالی این لابی بایستی به سراغ تاجران ایرانی رفت. اگرچه طرف حساب های اصلی این لابی تاجران ایرانی و آمریکائی هستند اما باید حتما یک چهره انسانی به این لابی و اهداف آن داد. باید توجه داشت که سازمان ایپاک یعنی لابی اسرائیل بخوبی موفق شده تا طرفداران برداشتن تحریم از روی ایران را بعنوان سرمایه داران پر طمعی معرفی کند که حاضرند برای منفعت اقتصادی خود، با یک رژیم تروریستی معامله کنند.

در مقابل، کمپانی های نفتی نیز که در صف اول برداشتن تحریم ها هستند، تاکنون نتوانسته اند به کارزار خود یک چهره انسانی بدهند و مثلا در توجیه فعالیت های خود، از اینگونه دلائل استفاده کنند: "ما برای ایرانیانی که در چنگال رژیم دیکتاتوری ایران هستند نگرانیم" یا مثلا: "تحریم های موجود علیه ایران باعث ویرانی بسیاری از خانواده های آمریکائی شده که شغل خودشان را بخاطر تحریم ها از دست داده اند."

با انسانی جلوه دادن لابی خودمان هم میتوانیم اعتماد جامعه ایرانی را بخود جلب کنیم و هم میتوانیم برای پیروزی در کنگره آمریکا ازآن استفاده کنیم.

کمک مالی

تا کنون، سازمان های ایرانی – آمریکائی برای کمک مالی به سراغ کمپانی های نفتی رفته اند. این استراتژی مثل یک شمشیر دو لبه است. از یکطرف، این کمپانی ها بطور کامل با ما همراه هستند و در این زمینه گشاده دستی لازم را نیز دارند که باید به نمونه شورای امیر احمدی اشاره نمود. اما از طرف دیگر، کمپانی های نفتی وجهه خوبی در میان ایران ها ندارند و باعث بی آبروئی ما در میان این جماعت خواهد شد.

باید حمایت مالی کمپانی های مزبور را محدود کرد مثلا بیشتر از ده درصد در آمد کل لابی نباشد.

باید به سراغ آندسته از بخش های اقتصادی رفت که هم چهره مثبتی دارند و هم آنکه از باز شدن دربهای ایران بروی تجارت و داد و ستد سود میبرند مثل کمپانی موتورولا که از بازار 70 میلیون نفری ایران سود سرشاری خواهد برد. بطور کلی باید توجه داشت که کمپانی هایی که در بخش ارتباطات و کامپیوتر کار میکنند منفعت زیادی در ایران دارند زیرا نیروی کار ایران مجرب ولی ارزان است مثل هند. یا بایستی برای کمک مالی به سراغ کمپانی های ساختمان، آبیاری یا شرکت های نوشابه با شرکت هایی مثل مک دونالد رفت.

رقبای احتمالی ما

شورای آمریکائی ایرانی (امیر احمدی)

این شورا در طول پنج سال گذشته با نفوذ ترین گروه آمریکائی ایرانی در صحنه سیاسی آمریکا بوده است. این گروه توسط هوشنگ امیر احمدی اداره میشود. اما بخاطر روابط امیر احمدی با جناح محافظه کار در ایران، اعتبار شورا خدشه دار شده است. از طرف دیگر، حمایت مالی کمپانی های نفتی نیز کمتر شده و تلاش های امیر احمدی برای جذب جامعه ایرانیان مقیم آمریکا نیز با شکست روبرو شده است.


روی کافی پروژه تریتا پارسی را مجددا تنظیم میکند و همانطور که وی خواسته بود به آن یک چهره انساندوستانه میدهد.

Document: NAIA sell document, 20021222

Written by Roy Coffee, 112.19.2002

بخشی از پروژه تریتا پارسی که توسط روی کافی اصلاح شده و به آن شکل ایران پسند و انساندوستانه داده شده است:

هدف لابی ما:

با شرکت دادن ایرانیان در زندگی سیاسی آمریکا میخواهیم منافع جامعه ایرانی را پاسداری کنیم

با نشان دادن موفقیت های ایرانیان به سیاستمداران آمریکا سعی میکنیم که موقعیت جامعه ایرانی را مستحکم تر کنیم

با برداشتن موانع تبادل بین ایران و آمریکا سعی میکنیم تا رابطه فرهنگی و تجاری و آموزشی بین ایرانیان مقیم آمریکا با کشور مادری شان را تقویت کنیم"


سند: روی کافی و دی استفانو برای اعضای نایاک کلاس لابیگری برگزار میکنند

Document: NIAC newsletter10.17.2002

در این سند، نایاک از اعضای خود دعوت میکند تا در یک رستوران حضور بهم رسانند و در کلاس لابیگری که توسط این دو لابیست حرفه ای برگزار میشود شرکت کنند.

سند: باب نی به نایاک برای جمع آوری پول کمک میکند

: NIAC newsletter 1.15.2003

در یک جلسه جمع آوری پول برای نایاک، افشین مولوی و باب نی شرکت میکنند

سند: تریتا پارسی در ایمیل به روی کافی که از نزدیکان خانواده بوش است، اطلاعات محرمانه میخواهد و در پایان ایمیل نیز آدرس و شماره تلفن محمد جواد ظریف سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل را به روی کافی میدهد

Document: Parsi’s email title: Question

بخشی از ایمیل:

"تریتا پارسی به روی کافی: آیا می توانی پیدا کنی که چه کسی سخنرانی روز جمعه بوش در مورد ایران را نوشته است؟"


منبع: ایرانیان لابی


   

برای ارسال این مطلب به فیس‌بوک‌تان، روی لوگوی زیر کلیک کنید:شکست نایاک: نگاهی به پروسه دادگاه و حکم قاضی حسن داعی 

صلح طلبی با چاشنی نفت خام حسن داعی 

از قاچاق هواپیما تا نفوذ سیاسی در آمریکا حسن داعی 

گفتگوهای پنهان بین آمریکا و جمهوری اسلامی  

رشد و نمو بنیادگرائی اسلامی در ایران و در منطقه  

از اسرائیل تا عزرائیل  

بنیاد گرائی اسلامی و یهود ستیزی حسن داعی 

تحول یهود ستیزی در ایران   

همایش تهران و تلاش برای بازسازی لابی ضد جنگ حسن داعی 

رابطه حکومت ايران با جنبش ضد جنگ در آمريکا (بخش سوم) حسن داعی 

جلسه دیدار صلح طلبان آمریکائی با احمدی نژاد سپتامبر 2008 نیویورک  

رابطه حکومت ايران با جنبش ضد جنگ در آمريکا (بخش دوم) حسن داعی 

رابطه حکومت ایران با جنبش ضد جنگ در آمریکا (بخش نخست) حسن داعی 

پایه‌های مالی-سیاسی لابی رژیم ایران در آمریکا (بخش سوم) حسن داعی 

پایه‌های مالی-سیاسی لابی رژیم ایران(بخش دوم) حسن داعی 

پایه های مالی-سیاسی لابی رژیم ایران(بخش اول) حسن داعی 

ماجرای «معامله بزرگ» و گزارش اخیر اطلاعاتی آمریکا حسن داعی 

 

Iranian lobby 2005  ©
hassan.dai@yahoo.com